Whetstone  Results 2005

bullet home  
bullet WINTER LEAGUE 
bullet Info for New Members  
bullet Info for Senior Members        
bullet Handicaps
bullet Golf Calendar
bullet Scratch league
bullet Results  
bullet Competition Rules
bullet Starting Times and Draw Sheets
bullet OPEN EVENTS
bullet Course Card 
bullet Contacts
bullet Location
bullet Notices
bullet On Line Competition Entry
bullet Away Score Reporting

 

 

 

               
               
Whetstone  Results 2005          
               
               
               
4-Jan-04 January Medal Sunday Div1 1st W T Bowley   62  
      2nd I Anderson   63  
      3rd T Hodges   65  
      4th G Newton Jnr   67  
    Div2 1st P Foster   61 cb
      2nd J Humphreys   61 cb
      3rd M Tebbett   62  
      4th J Harris   63  
               
10-Jan-04 January Medal Senior Div1 1st C Green   62 cb
      2nd D Thomas   62 cb
3rd G Nutting 63
    Div2 1st D Ballard   58 Winner Veterans
      2nd Mike Pratt   59  
      3rd B Marris   61  
               
29-Jan-05 February Medal Saturday Div1 1st A P Green   60  
      2nd W T Bowley   61  
      3rd R Kearney   62  
    Div2 1st D A Burbage   57 cb
      2nd D Tranter   57 cb
3rd J Maddison 59
               
30-Jan-05 February Medal Sunday Div1 1st W T Bowley   61  
      2nd G Newton Jnr   63  
      3rd P Evans   63  
    Div2 1st D Holt   55  
      2nd M Tebbett   60  
      3rd P Foster   61  
               
7-Feb-04 February Medal Senior Div1 1st D Quartermaine   60  
      2nd C J Kirk   62  
      3rd D G Jaundrell   63  
    Div2 1st Mike Pratt   57  
      2nd H McKinlay   61  
      3rd B H Limbert   62  
      Vets J Hudson   62  
               
5-Mar-05 March Medal Saturday Div1 1st G E Barsby   67  
      2nd A Green   68  
      3rd S Goves   70  
    Div2 1st J Paulley   65  
      2nd G Woodman   68 cb
      3rd G N Hall   68 cb
               
6-Mar-05 March Medal Sunday Div1 1st P Evans   68  
      2nd J C Peacock   69 cb
      3rd G Newton Jnr   69 cb
    Div2 1st S Auckland   63 cb
      2nd S Dann   63 cb
3rd D Holt
7-Mar-05 March Medal Senior Div1 1st A Hutchby 61
2nd D Thomas 65
3rd D Quartermaine 67
Div2 1st A Watson 62
    2nd P G Halford   65 Winner Vets
3rd D H O Neill 66
               
  Mens Winter Eclectic   1st  A R Butler   50  
      2nd Tie  A Robinson - J MacDonald   51  
               
  Womens Winter Eclectic   1st  Margaret Pratt   54  
      2nd   Pam Nutting   57  
               
               
  Mens Winter League   Winners D Burbage & S Burbage      
      RU C Yates & S Newton      
               
  Mixed Winter League   Winners M Peyton& Lesley Ravensdale      
      RU I Hurst & Jan Hibberd      
               
  Ladies Singles Winter League Winner Margaret Pratt      
      RU Sue Barker      
               
2-Apr-05 April Medal Saturday Div1 1st Danny Loach   68  
      2nd I Hurst   69  
      3rd M A Hawkes   74  
    Div2 1st I McGovern   63  
      2nd A J Robinson   65  
      3rd C J Kirk   66  
    Div3 1st A Kellett   64  
      2nd B G Eversfield   66  
      3rd R J Spence   67  
               
3-Apr-05 April Medal Sunday Div1 1st S Knight   69  
      2nd G Newton Jnr   73  
      3rd S Cave   74  
    Div2 1st Scott Martin   68  
2nd D C Hobbs 68
      3rd N Tredell   68  
    Div3 1st D Berry   65  
      2nd T Fisher   71  
      3rd P Wills   71  
               
9-Apr-04 Terratruck Trophy   1st D Loach & John Peacock   40 pts
      2nd N Foster & R Blow   39 pts
      3rd G Tipler & M Shortland   39 pts
      4th I Hurst & K Knight   39 pts
      5th P Loach & W Loach   39 pts
      6th N Barnett & S Knight   38 pts
      Juniors L Thacker & R Snodin   42 pts
               
11-Apr-05 April Medal Senior Div1 1st Glen Brown   65  
      2nd R Bagworth   68  
      3rd G B MacCabe   69  
    Div2 1st B N Trasler   68  
      2nd J W Wills   69 Winner Vets
      3rd T Ward   70  
         
               
17-Apr-05 Goldsmiths Trophy   1st G Tipler& Sue Barker   68  
               
               
16-Apr-05 Rosebowl Qualifier   1st I Anderson   64  
      2nd John Peacock   65 cb
      3rd S P Burbage   65 cb
    Junior 1st Harvey Morgan   54  
      2nd L Thacker   57  
      3rd Marcus Green   60  
    ladies 1st T Oldman      
      2nd D Johnstone      
      3rd S Barker      
               
18-Apr-05 Tom Hobbs Cup   1st D H O Neill   40 pts
      2nd Mike Pratt   37  
      3rd J W Wills   36  
               
23-Apr-05 Scratch Qualifier   1st I Hurst   74 cb
      2nd John Peacock   74 cb
      3rd M Peyton   74 cb
               
23-Apr-05 Ladies Scratch Event   1st Janet Morris   82  
      2nd Sue Barker   84  
      3rd Jan Hibberd   85  
               
25-Apr-05 May Medal Senior Div1 1st B Morgan   72  
      2nd A P Sturgess   73  
      3rd D Quartermaine   74  
    Div2 1st M J Jarram   69  
      2nd K F Davis - Chamberlain   74  
      3rd P G Halford   76  
               
30-Apr-05 May  Medal sat Div1 1st G Tipler   67  
      2nd P Seddon   71  
      3rd M Peyton   74  
    Div2 1st M Stretton   66  
      2nd Scott Martin   67  
      3rd G Coles   68  
    Div3 1st G Burton   68  
      2nd L Davies   70 cb
      3rd C Steele   70 cb
    Junior 1st Danny Vesty   66  
               
1-May-05 May Medal Sun Div1 1st M Peyton   67  
      2nd John Peacock   68  
      3rd Shaun Corby   70  
    Div2 1st P Featherby   80  
      2nd P Evans 70
      3rd J MacDonald   73 cb
    Div3 1st H Forbes   63  
      2nd P Wills   70  
      3rd M Tebbett   71  
               
5-May-05 Founders Day Div1 1st John Peacock 3 up
      2nd D Keown 2 up
      3rd S P Burbage 1 up
    Div2 1st L Bogic 1 up
      2nd S Auckland -1 up
      3rd D Culley -2 up
    Junior 1st Marcus Green 6 up
      1st Jack Attfield 6 up
               
9-May-04 Carrid Trophy   1st R Kearney and Doreen Johnstone    
               
14-May-05 Greensome  mens 1st        
      2nd A R Butler & T V Brady   67 cb
      3rd A Auckland & D Holt   67 cb
      4th G Tipler & D Loach    67 cb
      5th M Stacey & S Corby   68 cb
      6th A Robinson & R Kearney    68 cb
    Juniors   J Wallace & Scott Wallace   68 cb
               
4-Jun-05 June Medal Sat Div1 1st G Tipler   70 cb
2nd M Peyton 70 cb
      3rd John Peacock   72  
    Div2 1st J Paulley   63  
      2nd T Moore   69 cb
      3rd I Childs   69 cb
    Div3 1st G Burton   67  
      2nd S Auckland   68  
      3rd R J Coleman   69  
               
5-Jun-05 June Medal Sun Div1 1st G Coles   68  
      2nd M Peyton   70  
      3rd G Newton Jnr   72  
    Div2 1st S Dann   66  
      2nd K Perkins   67  
      3rd D C Hobbs   67  
    Div3 1st Mark Johnson   67  
      2nd B Stretton   73  
      3rd D Holt   74  
    Junior 1st L Thacker   57  
      2nd Conner Kenney   70  
      3rd Samuel Duffin   71  
               
5-Jun-05 Douglas Bader Cup   1st N Morris & P Lowe      
               
6-Jun-05 Jun Medal Senior Div1 1st B A Bannister   73  
      2nd M Lane   74  
      3rd P Mason   75  
    Div2 1st T G Stocker   76 WInner Veterans
      2nd N Lang   77  
      3rd G Washington   77  
               
11-Jun-05 Captains' Day   1st A Chamberlain   64  
      2nd N Foster   65  
      3rd M Bray   66 cb
      4th D H Dalby   66 cb
      5th K Perkins   66 cb
      6th A J Robinson   66 cb
    Best rabbit R W Hulme   66  
    Best Gross A Dalby   72  
    Juniors 1st L Thacker   65 cb
2nd Danny Vesty 65 cb
      3rd Will Loach   67  
               
18-Jun-05 Woodlands Trophy    1st J Paulley & S Corby   77 pts
      2nd J Attfield & D Vesty   74 pts
      3rd A Brinkley & L Highfield   73 pts
      4th J Kenney & S Duffin   72 pts
      5th C Page & D Berridge   71 pts cb
      6th A Mawby & N Smith   71 pts cb
               
19-Jun-05 Jeff Humphrey     1st A Merry & N Merry   41 pts cb
      2nd T Brady & L Thacker   41 pts cb
               
25-Jun-05 Dewis Cup Gross 1st  G Spring   73  
      2nd Adam Dalby   76  
3rd  C Bailey 77
      4th  P D Lowe   77  
      5th  M Peyton   78  
      6th  N Smith   79  
    Net DIv1 1st  C Bailey   68 cb
      2nd G Spring   68 cb
3rd  P D Lowe 70
    Net Div 2 1st  A Merry   66 cb
      2nd S Dann   66 cb
      3rd  P Foster   66 cb
    Net Div3 1st  B G Eversfield   69 cb
      2nd K Edwards   69  
3rd  D Holt 69
      Junior David Cooper   64  
               
2-Jul-05 July Medal Saturday Div1 1st A J Robinson   65  
      2nd I Hurst   68  
      3rd G Tipler   70  
    Div2 1st F Tidman   65 cb
      2nd N Foster   65 b
3rd C Gorman 66
    Div3 1st K Parish   66  
      2nd G N Hall   67  
      3rd M Hewes   68  
    Junior 1st Will Loach   66 cb
2nd Scott Wallace 66 cb
      3rd Danny Vesty   67  
               
3-Jul-05 July Medal Sunday Div1 1st John Peacock   66  
      2nd Danny Loach   67  
      3rd M Peyton   69  
    Div2 1st B N Turner   65  
      2nd M Merry   66  
      3rd Scott Martin   67  
    Div3 1st S Auckland   68 cb
2nd L K Cosnett 68 cb
      3rd J W Medhurst   70  
               
4-Jul-05 July Medal Senior Div1 1st A Watson   67  
      2nd G Brown   70  
      3rd R Bagworth   72  
      1st P G Halford   70 Winner Vets
      2nd K F Davis - Chamberlain   71  
      3rd M Parsons   72  
               
11-Jul-05 Senior Club Championship gross 1st J D Prentice   82  
      2nd P L Whyatt   84  
      3rd S Cave   85  
      4th A Hutchby   88  
    Nett 1st J D Prentice   71  
      2nd A Watson   72  
      3rd G Brown   73 cb
      4th P L Whyatt   73 cb
               
16-Jul-05 Greenkeeper's Salver   1st P Foster   42 cb
      2nd P Middleton   42 cb
      3rd John Peacock   41 cb
      4th H Forbes   41 cb
    juniors 1st L Thacker   46  
      2nd Scott Wallace   38  
      3rd Matthew Bibby   37  
               
24-Jul-04 AM-AM 1st Louie Davis,Alice Seabrook,Pam Nutting,Jenny Gould 136  
  2nd S Dann, M Merry, P Underwood,M Bray   141  
  3rd S Jordan,A Lane,A Green,D French   142  
30-Jul-05 August Medal Saturday Div1 1st G Tipler   71  
      2nd G Spring   72 cb
      3rd G Newton Jnr   72 cb
    Div2 1st G Newton   67  
      2nd L Geraghty   68  
      3rd K Knight   69  
    Div3 1st M Hewes   68  
      2nd C Steele   69  
      3rd S F Martin   72  
    Junior 1st Harvey Morgan   59  
      2nd Scott Wallace   60  
      3rd L Thacker   64  
               
               
31-Jul-05