bullet home  
bullet WINTER LEAGUE 
bullet Info for New Members  
bullet Info for Senior Members        
bullet Handicaps
bullet Golf Calendar
bullet Scratch league
bullet Results  
bullet Competition Rules
bullet Starting Times and Draw Sheets
bullet OPEN EVENTS
bullet Course Card 
bullet Contacts
bullet Location
bullet Notices
bullet On Line Competition Entry
bullet Away Score Reporting

 

 

 

 

  Whetstone  Results 2013      
             
             
             
             
05-Jan January Medal Saturday Div1 1st D H Dalby                    73 -  8  =  65      
    2nd Gary Spring                  72 -  5  =  67   Lowest Gross       
    3rd David Lynch                  73 -  5  =  68      
  Div2 1st  L Bogic                      80 - 15  =  65   Lowest Gross       
    2nd M Sutton                     82 - 16  =  66      
    3rd  D Martin                     81 - 12  =  69      
  Div3 1st J Regan                      83 - 20  =  63   Lowest Gross       
    2nd R J Spence                   92 - 21  =  71      
    3rd M Wilkin                     95 - 19  =  76      
  Junior 1st Caleb Lane                   87 - 16  =  71   Lowest Gross       
             
06-Jan January Medal Sunday Div1 1st S Lynch                      73 -  7  =  66      
    2nd P Underwood                  78 -  9  =  69      
    3rd M Mayes                      70 -  0  =  70   Lowest Gross       
  Div2 1st C Yates                      83 - 15  =  68   After Count-Back      
    2nd P Marris                     82 - 14  =  68 @ After Count-Back      
    3rd K Ball                       80 - 11  =  69      
  Div3 1st N P W Measey                 84 - 20  =  64   Lowest Gross       
    2nd G Hughes                     85 - 20  =  65      
    3rd Paul Chivers                 92 - 23  =  69 @      
             
09-Feb February Medal Saturday Div1 1st J Pearce                     72 -  5  =  67   Lowest Gross       
    2nd Anthony McCann               76 -  7  =  69      
    3rd R Brook                      80 -  9  =  71      
  Div2 1st R Toone                      78 - 10  =  68   Lowest Gross       
    2nd C Scott                      94 - 12  =  82      
  Div3 1st R Grant                     104 - 24  =  80      
             
09-Mar Mar Medal Saturday Div1 1st  M Mayes                      66 -  0  =  66   Lowest Gross       
    2nd Gary Spring                  76 -  5  =  71      
    3rd Charlie Marris               81 -  9  =  72 @      
  Div2 1st Callum Kilby                 80 - 14  =  66      
    2nd J Rae                        81 - 12  =  69      
    3rd R Toone                      79 - 10  =  69   Lowest Gross       
  Div3 1st T Humphreys                  90 - 25  =  65      
    2nd C D'Amario                   88 - 22  =  66   Lowest Gross       
    3rd R J Spence                   94 - 21  =  73      
  Junior 1st Kiaran Willis                91 - 22  =  69      
    2nd George Raitt                 85 - 14  =  71   Lowest Gross       
    3rd Liam Escott                  93 - 21  =  72      
             
10-Mar March Medal Sunday     no event      
             
06-Apr April Medal Saturday     no event      
             
07-Apr April Medal Sunday div1 1st J Pearce                     71 -  5  =  66   Lowest Gross       
    2nd  Harry Raitt                  74 -  6  =  68      
    3rd  G Burton                     76 -  6  =  70      
  Div2 1st  C Yates                      84 - 15  =  69   After Count-Back      
    2nd  J Birkenhead                 87 - 18  =  69   After Count-Back      
    3rd  S Dann                       82 - 11  =  71   Lowest Gross       
  Div3 1st  B J Haines                   86 - 20  =  66   Lowest Gross       
    2nd  D Wells                      87 - 19  =  68      
    3rd  G Hughes                     89 - 20  =  69      
             
08-Apr April Medal Senior Div1 1st J Rae                       83- 12 =  71 @ 11.9  Lowest Gross       
    2nd  D Thomas                    85- 11 =  74   11.3      
    3rd Alan Kemp                   87- 12 =  75 @ 12.1      
  Div2 1st H W Sillitoe                85- 15 =  70*  13.9  Lowest Gross       
    2nd I McGovern                  90- 18 =  72   17.5      
    3rd P Alsop                     91- 18 =  73   17.5      
  Div3 1st  D Appleton                  84- 21 =  63*  18.3  Lowest Gross       
    2nd C J Kirk                    91- 19 =  72   18.5      
    3rd K Measures                  96- 24 =  72 @ 23.6      
             
13-Apr Rosebowl  Mens Qualifier 1st L Cobb                      94- 27 =  67*  25.1      
    2nd Anthony McCann              76-  7 =  69*   6.3      
    3rd J Pearce                    75-  5 =  70    4.5      
  ladies 1st        
    2nd        
    3rd        
  junior 1st Jack Nicholls               96- 28 =  68*  27.2      
    2nd Robert Garner               84- 15 =  69*@ 14.0  Lowest Gross       
    3rd Caleb Lane                  90- 16 =  74   15.7      
             
20-Apr Scratch Qualifier   1st  G Tipler                         69   Lowest Gross       
    2nd S Corby                          70      
    3rd  M Mayes                          73      
    4th J Pearce                         74      
    5th Gary Spring                      76      
    6th G Burton                         77      
Scratch trophy junior 1st Jon Griffiths                    81   Lowest Gross       
    2nd George Raitt                     90      
    3rd  Liam Escott                      91      
  Ladies Gross        
    Nett Silver        
    Nett Bronze        
             
26-Apr April Mid Week Medal   1st      George Raitt                79- 14 =  65*  12.8      
    2nd      P Underwood                 77-  9 =  68 @  8.8  Lowest Gross       
    3rd      William Watkins             84- 15 =  69   AWAY      
    4th      A Ashley                    84- 13 =  71   13.0      
             
26-Apr Terratruck Trophy   1st K Wood & A  Vale 43    
    2nd D Martin & A Oulds 42 cb  
    3rd A Lee & N Henson 42 cb  
    4th I Hurst & L Escott 41 cb  
    5th P Seddon & R Ball 41 cb  
    6th J Marris & J Currie 40 cb  
  junior 1st J Steadman & G Steadman 39    
    2nd W Watkins & G Raitt 35    
             
  Ladies 1st        
    2nd        
             
27-Apr Carrid Trophy   1st Teresa McCann & P Seddon 65.4    
    2nd        
             
             
             
01-May May Medal Senior Div1 1st R H Chick    76  
    2nd P Alsop   76  
    3rd J Harris   76  
  Div2 1st R Bagworth   76  
    2nd B Cheshire   76  
    3rd C J Kirk   77  
  Div3 1st B Norman   74  
    2nd T Brookin   76  
    3rd K Measures   77  
             
             
11-Apr Goldsmiths Trophy   1st        
    2nd        
    3rd        
             
Mens Winter League   Winners A Robinson & D Dalby      
    RU I Groves  Stuart Goddard      
    Semi Final Losers Robert Garner & Liam Escott      
      P Marris & Geoff Burton      
             
Mixed Winter League   Winners        
    RU        
    3rd        
             
Ladies Singles Winter League   1st        
    2nd        
             
Ladies Pairs Winter League   1st        
    2nd        
             
Womens Winter Eclectic silver 1st         
    2nd        
  bronze 1st         
    2nd        
             
04-May Spring Trophy   1st  G Tebbatt                   79- 13 =  66*  11.6      
    2nd  A Oulds                     85- 17 =  68*  15.9      
    3rd  R Toone                     78- 10 =  68*   9.4      
    4th P Seddon                    78- 10 =  68*   9.2      
    5th S Lynch                     76-  7 =  69*   6.2      
    6th Kiaran Wills                91- 22 =  69*  21.4      
  Ladies 1st        
    2nd        
             
04-May May Medal Sat     no event      
             
05-May May Medal Sunday DIv1   no event      
  Div2 1st Mark Starie-Johnson         86- 14 =  72*@ 13.4  Lowest Gross     
    2nd A Oulds                     88- 16 =  72   15.9  After      
    3rd Andy Hutchby                87- 13 =  74   13.0      
  Div3 1st  L K Cosnett                 92- 23 =  69*  22.2  Lowest Gross       
    2nd S G Coley                   97- 23 =  74   23.5      
    3rd Paul Chivers                99- 23 =  76   22.5      
  junior 1st no event      
             
             
12-May Memorial Trophy   1st  Callum Kilby               43          
    2nd John Marriott              41         
    3rd  L Davis                    41           
    4th T Bingham                  40         
    5th R Kearney                  40          
    6th J Hedderwick               40          
    7th G Tebbatt                  39          
    8th G Steadman                 38         
    9th J Pearce                   38           
    10th  Danny Loach                38           
             
19-May Founders Day 1-18 div 1st J Regan 6 up  
    2nd C D'Amario 5 up  
    3rd Jack Sharman 5 up  
    4th T Bingham 2 up  
    5th I Groves 2 up  
    6th K Pyatt 1 up  
    7th P Hinson 1 up  
    8th P Underwood 1 up  
    9th J Currie 0    
    10th S J Buckley 0    
    rabbits J Regan 8 up  
    2nd C D'Amario 7 up  
    3rd J Currie 1 up  
    4th S Buckley 0 cb  
    5th M Wilkin 0 cb  
    6th N Measey -1 cb  
  Junior  1st Jack Nicholls                 2 up  
    2nd G Steadman                  -1 down  
    3rd T Woolley                   -2 down  
  Ladies 1st        
    2nd        
    3rd        
               
25-May Woodlands trophy   1st T Woolley & Edward Groves 77      
    2nd Jay Franks & Jack Nicholls 75      
    3rd D Piper & L Davis 74      
    4th G Burton & P Marris 73      
    5th T Wholton & T Squire 72 cb    
    6th John Peacock & M Mayes 72 cb    
               
31-May May Mid week medal   1st George Raitt                77- 13 =  64  11.2      
41 entrants   2nd J Tebbutt                   75-  8 =  67    7.6  Lowest Gross       
    3rd Anthony McCann              75-  6 =  69    6.1  Lowest Gross       
    4th P Williamson                84- 13 =  71   12.5      
               
03-Jun Jun Medal Senior Div1 1st M L Wileman                 86- 12 =  74   11.6  Lowest Gross       
      2nd      T Hodges                    89- 12 =  77   12.3      
      3rd      J Rae                       93- 12 =  81   12.4      
    Div2 1st G Nutting                   83- 15 =  68*  13.2  Lowest Gross       
      2nd      P Alsop                     89- 18 =  71*  16.9      
      3rd      Trevor Moore                88- 14 =  74   14.0      
    Div3 1st C E Nourish                 90- 21 =  69*  19.5  Lowest Gross       
      2nd      Peter Wren                  90- 19 =  71*  18.3  Lowest Gross       
      3rd      J B Smith                   94- 22 =  72*  21.3      
               
08-Jun June Medal Saturday div1 1st J Tebbutt                   74-  8 =  66*   6.8      
    2nd      S Corby                     69-  0 =  69   -0.3  Lowest Gross       
    3rd      I Hurst                     73-  4 =  69    3.7      
  Div2 1st Stuart Goddard              85- 15 =  70*@ 14.2        
    2nd      Robert Garner               84- 14 =  70 @ 13.9  Lowest Gross       
    3rd      D Griffiths                 88- 17 =  71   17.0      
  Div3 1st R Burton                    88- 23 =  65*  20.9  Lowest Gross       
    2nd      D Lang                      88- 19 =  69*  18.3  Lowest Gross       
    3rd      G Morgan                    98- 27 =  71 @ 26.6      
  Junior 1st William Watkins             86- 15 =  71   AWAY  Lowest Gross       
    2nd      Liam Escott                 93- 21 =  72   20.6      
    3rd      Kiaran Wills                99- 21 =  78   21.1      
               
09-Jun June Medal Sunday div1 1st J Pearce                    72-  5 =  67*   4.4      
    2nd      Anthony McCann              76-  6 =  70    6.2      
    3rd      S Corby                     71-  0 =  71   -0.3  Lowest Gross       
  Div2 1st Andy Hutchby                80- 13 =  67*  12.2      
    2nd      George Raitt                78- 10 =  68   10.0  Lowest Gross       
    3rd      G Lucas                     84- 13 =  71   13.0      
  Div3 1st G Hughes                    88- 20 =  68*  19.4  Lowest Gross       
    2nd      D Wells                     89- 19 =  70 @ 18.9      
    3rd      L Henderson                 92- 21 =  71   21.0      
               
15-Jun Captains' Day   1st  L Cobb                      92- 25 =  67*  23.5   cb    
      2nd Jamie Steadman              74-  7 =  67*   6.2   cb    
      3rd P Hinson                    81- 14 =  67*  12.7   cb    
      4th A Chamberlain               77- 10 =  67*   9.4   cb    
      5th Andy Hutchby                79- 12 =  67*@ 11.4   cb    
      6th S Auckland                  83- 15 =  68*  14.1 cb    
    Junior  1st  Liam Escott                 84- 21 =  63  18.1       
      2nd Caleb Lane                  88- 16 =  72   15.9      
      3rd Kiaran Wills                97- 21 =  76   21.2      
    Ladies 1st Paula Symons        71      
      2nd Joan Whitehead       76      
      3rd Teresa McCann    77      
               
22-Jun Dewis Cup div1 1st John Peacock                     71   Lowest Gross  cb    
      2nd M Mayes                          71    cb    
      3rd Jamie Steadman                   73      
    div2 1st T Muddimer                       79          
      2nd D Sneddon                        81 cb    
    div3 1st K Deegan                         85         
      2nd John Marriott                    89      
    Junior 1st George Raitt                     80          
      2nd Liam Escott                      84      
    Ladies 1st        
      2nd        
      3rd        
               
29-Jun Jun MWM   1st Kiaran Wills                87- 21 =  66*  19.8      
  20 entrants   2nd C J Smith                   81- 13 =  68*  12.0      
      3rd
Jack Sharman                75-  7 =  68    6.5
     
               
01-Jul Senior Club Championship gross 1st D Thomas                         82        
      2nd J Rae                            84      
      3rd P Seddon                         85      
      4th B Arkle                          86      
      5th A R Butler                       86      
      6th P Danvers                                87      
    Nett 1st P Danvers                   87- 22 =  65*  19.8      
      2nd B Arkle                     86- 16 =  70   15.6      
      3rd J Hearsey                   90- 20 =  70*  19.4      
               
06-Jul July Medal Sat Div1 1st Gary Spring                 71-  6 =  65*   5.0  Lowest Gross  cb    
      2nd      Jack Sharman                72-  7 =  65   5.6  cb    
      3rd      P Seddon                    77-  9 =  68    9.0      
    Div2 1st George Raitt                75- 10 =  65   9.3        
      2nd      K M Wood                    78- 11 =  67   10.7      
      3rd      A Bestwick                  84- 16 =  68*  14.9      
    Div3 1st J Currie                    86- 19 =  67*@ 17.5        
      2nd      G Morgan                    98- 27 =  71   26.6      
      3rd      Colin Clarke               101- 28 =  73   28.0      
             
07-Jul July Medal Sun Div1 1st George Raitt                74-  8 =  66   7.5  Lowest Gross       
      2nd      S Lynch                     75-  7 =  68*   6.1      
      3rd      Harry Raitt                 83-  8 =  75    7.6      
    Div2 1st A Oulds                     78- 16 =  62  13.4  Lowest Gross       
      2nd      A Ashley                    81- 13 =  68   12.6      
      3rd      W T Bowley                  87- 17 =  70   16.9      
    Div3 1st      T Wholton                   86- 20 =  66*  18.3  Lowest Gross       
      2nd      L Henderson                 89- 21 =  68*  20.2      
      3rd      G Hughes                    89- 20 =  69*  19.2      
    junior  1st      Jack Nicholls               88- 26 =  62*  22.6      
      2nd      Liam Escott                 84- 17 =  67*  16.3  Lowest Gross       
      3rd      Kiaran Wills                90- 20 =  70   19.8      
               
08-Jul July Medal Senior Div1 1st  Alan Kemp                   85- 12 =  73 @ 12.0  Lowest Gross       
      2nd      C J Smith                   90- 12 =  78   12.2      
      3rd      S Cave                      89-  9 =  80    8.6      
    Div2 1st R Blow                      89- 17 =  72   17.0  After      
      2nd      D Game                      88- 16 =  72*@ 15.2  Lowest Gross       
      3rd      Peter Wren                  91- 18 =  73   18.3      
    Div3 1st K Measures                  97- 24 =  73   23.7  After      
    2nd      B May                       93- 20 =  73   20.4  Lowest Gross       
      3rd      A P Sturgess                95- 21 =  74   21.0      
               
13-Jul Greensomes Trophy overall 1st A Merry & A Oulds 62.6    
    2nd S Goves & F Tidman 63.2 cb  
    3rd D Griffiths & J Griffiths 63.2 cb