bullet home  
bullet WINTER LEAGUE 
bullet Info for New Members  
bullet Info for Senior Members        
bullet Handicaps
bullet Golf Calendar
bullet Scratch league
bullet Results  
bullet Competition Rules
bullet Starting Times and Draw Sheets
bullet OPEN EVENTS
bullet Course Card 
bullet Contacts
bullet Location
bullet Notices
bullet On Line Competition Entry
bullet Away Score Reporting

 

 

 

 

               
               
  Whetstone  Results 2014      
             
             
             
             
January Medals     Cancelled      
             
  February Medals     Cancelled      
             
08-Mar Mar Medal Saturday Div1 1st Harry Raitt                  74 -  6c =  68   Lowest Gross       
    2nd         G Burton                     76 -  5c =  71      
    3rd         S Lynch                      77 -  6c =  71      
  Div2 1st P Marris                     82 - 14c =  68      
    2nd         I Groves                     84 - 15c =  69      
    3rd         G Ferrara                    83 - 13c =  70      
  Div3 1st M Coleman                    91 - 23c =  68   Lowest Gross       
    2nd         Colin Clarke                100 - 28c =  72      
    3rd         Peter Leslie                100 - 28c =  72      
  Junior 1st George Raitt                 74 -  6c =  68   Lowest Gross       
    2nd         Jay Franks                   78 -  8c =  70      
             
09-Mar March Medal Sunday Div1 1st A Chamberlain                77 -  9c =  68      
    2nd         Harry Raitt                  76 -  6c =  70   Lowest Gross       
    3rd         G Burton                     79 -  5c =  74      
  Div2 1st A Oulds                      77 - 13c =  64   Lowest Gross       
    2nd         D Martin                     78 - 11c =  67      
    3rd         N Henson                     81 - 13c =  68 @      
  Div3 1st J Birkenhead                 86 - 19c =  67 @ Lowest Gross       
    2nd         T Wholton                    87 - 19c =  68      
    3rd         N P W Measey                 96 - 21c =  75 @      
             
April Medal Saturday     no event      
             
06-Apr April Medal Sunday div1 1st George Raitt                72-  6c=  66*   5.1  Lowest Gross       
    2nd      A Chamberlain               80-  9c=  71    8.9      
    3rd      Harry Raitt                N/R-  6c= N/R    5.6      
  Div2 1st  G Brennan                   84- 15c=  69   14.9        
    2nd      P Williamson                82- 13c=  69*  12.2  Lowest Gross       
    3rd      N Henson                    82- 13c=  69   12.7  Lowest Gross       
  Div3 1st L Henderson                 90- 19c=  71   18.8  Lowest Gross       
    2nd      B J Haines                  91- 19c=  72   18.5      
    3rd      C Mc Connachie              98- 25c=  73   25.4      
             
07-Apr April Medal Senior Div1 1st A Greasley                  87- 14c=  73 @ 14.1        
    2nd      H W Sillitoe                88- 15c=  73   14.7        
    3rd      Alan Kemp                   86- 12c=  74 @ 11.9  Lowest Gross       
  Div2 1st B Cheshire                  87- 19c=  68*  17.4  Lowest Gross       
    2nd      Clive Green                 93- 19c=  74   18.7      
    3rd      P Danvers                   94- 19c=  75   18.6      
  Div3 1st M J Greasley               102- 28c=  74   28.0        
    2nd      D Louch                    102- 28c=  74   28.0        
    3rd      I Elrick                   102- 24c=  78   23.8      
             
12-Apr Rosebowl  Mens Qualifier 1st      D Piper                     83- 17c=  66*  15.3      
    2nd      A Oulds                     80- 13c=  67*  11.8      
    3rd      Jon Griffiths               76-  8c=  68    8.0      
  ladies 1st        
    2nd        
    3rd        
  junior 1st Bradley Moore               79- 16c=  63*  13.7  Lowest Gross       
    2nd      Joe Hodson                 102- 30c=  72   30.0      
    3rd      Jay Franks                  82-  8c=  74    8.4      
             
19-Apr Scratch Qualifier   1st S Corby                          72   Lowest Gross       
    2nd           G Tipler                         72   Lowest Gross       
    3rd           A J Robinson                     73   After Count-Back      
    4th           J Pearce                         73   After Count-Back      
    5th           G Burton                         73   After Count-Back      
    6th           D Eden                           73   After Count-Back      
Scratch trophy junior 1st No Entries      
  Ladies Gross        
    Nett Silver        
    Nett Bronze        
             
25-Apr April Mid Week Medal   1st  Harry Raitt                 71-  6c=  65*   5.0  Lowest Gross       
16 Entrants   2nd      Jack Nicholls               88- 21c=  67*  19.9      
    3rd      George Raitt                73-  5c=  68    5.1      
             
             
26-Apr Terratruck Trophy   1st P Littlewood & S Buckley 46 pts  
    2nd M Robinson & N Beeby 43 pts cb
    3rd C Steele & S Auckland 43 pts cb
    4th I Hurst & G Morgan 42 pts cb
    5th S Bilson & C Marris 42 pts cb
    6th D Lynch & S Corby 41 pts cb
  junior 1st no entries      
    2nd        
             
  Ladies 1st        
    2nd        
             
26-Apr Carrid Trophy   1st        
    2nd        
             
             
             
12-May May Medal Senior Div1 1st P Alsop                     93- 16c=  77 @ 16.0  After cb      
    2nd      T Hodges                    90- 13c=  77 @ 12.6  After cb      
    3rd      B T Ladkin                  93- 16c=  77   16.2  After cb      
  Div2 1st  P Danvers                   89- 19c=  70*  17.7  Lowest Gross       
    2nd      J P Blockley                95- 20c=  75   20.3      
    3rd      T  V Brady                  94- 17c=  77   17.3      
  Div3 1st B Chamberlain               93- 21c=  72*@ 20.0  Lowest Gross       
    2nd      R J Spence                  95- 21c=  74*@ 20.4      
    3rd      A Gower                    104- 28c=  76   28.0      
             
06-Apr Goldsmiths Trophy   1st        
    2nd        
    3rd        
             
Mens Winter League   Winners        
    RU        
    Semi Final Losers      
             
             
Mixed Winter League   Winners        
    RU        
    3rd        
             
Ladies Singles Winter League   1st        
    2nd        
             
Ladies Pairs Winter League   1st        
    2nd        
             
Womens Winter Eclectic silver 1st         
    2nd        
  bronze 1st         
    2nd        
             
03-May Spring Trophy   1st D Piper                     77- 15c=  62  12.9      
    2nd      Jack Nicholls               85- 20c=  65*  18.4      
    3rd      P Hinson                    79- 13c=  66*  12.0      
    4th      Callum Kilby                79- 11c=  68   10.6      
    5th      Harry Raitt                 73-  5c=  68    4.8      
    6th      D Eden                      73-  5c=  68    4.6      
  Ladies 1st        
    2nd        
             
05-May May Medal Sun Div1 1st  N Tredell                   79-  8c=  71    7.8  Lowest Gross       
  Div2 1st  Russel Taylerson            84- 18c=  66*  17.2  Lowest Gross       
    2nd      S Auckland                  85- 15c=  70   14.6      
    3rd      Mark Starie-Johnson         85- 14c=  71   13.5      
  Div3 1st      J Birkenhead                84- 19c=  65*  17.4  Lowest Gross       
    2nd      B J Haines                  87- 19c=  68*  18.2      
    3rd      L Henderson                 90- 19c=  71   18.8      
             
10-May Memorial Trophy   1st        T Bingham                  38    11c*  10.4  After Count-Back      
    2nd        G Tipler                   38     0c*  -1.0  After Count-Back      
    3rd        M Pickering                35    19c   18.5      
    4th        R P Bonser                 34    15c*  14.2      
    5th        P Skinner                  34    19c   19.0      
    6th        K Garner                   34     7c    7.1      
    7th        L Davis                    33     9c    8.6      
    8th        P Hinson                   33    12c   12.0      
    9th        L Highfield                33    21c   21.1      
    10th        J Regan                    33    17c   16.6      
             
19-May Founders Day 1-18 div 1st S Goves 5 up  
    2nd P Skinner 5 up  
    3rd D Eden 4 up  
    4th Daniel Rodgers 3 up  
    5th Bradley Moore 3 up  
    6th Liam Escott 2 up  
    7th L Cobb 2 up  
    8th G Hughes 1 up  
    9th G Tailby 1    
    10th Mark Starie-Johnson 1    
  rabbits 1st P Skinner                    6   19c*  17.2 6 up  
    2nd         J Page                       3   28c*  26.8 3 up  
    3rd         David Johnson                3   26c*  24.4 3 up  
    4th         L Cobb                       3   19c*  17.7 3 up  
    5th         D Meredith                   0   28c   28.0 0    
    6th         R J Spence                   0   20c   20.4 0    
  Junior  1st Joe Hodson                    6 up  
    2nd         Jack Nicholls                 1 up  
    3rd         Ross Merry                  3 down  
  Ladies 1st        
    2nd        
    3rd        
               
24-May Woodlands trophy   1st G Ferrara & C Morris             70pts   cb    
    2nd M Robinson & N Beeby          70pts   cb    
    3rd D Eden & D Sneddon 69pts    
    4th D Martin & A Merry 68pts    
    5th P Williamson & C Steele 67pts  cb    
    6th S Corby & Steve Corby 67pts  cb    
      7th A Lee & N Henson 66pts     
               
30-May May Mid week medal   1st M L Wileman                 81- 12c=  69   12.3      
26 entrants   2nd      George Raitt                75-  5c=  70    5.4      
    3rd      Joe Hodson                  92- 22c=  70   22.0      
    4th P Williamson                84- 13 =  71   12.5      
               
02-Jun Jun Medal Senior Div1 1st J Rae                       84- 14c=  70*@ 12.5  After cb      
      2nd      A Greasley                  84- 14c=  70*@ 13.2  After cb      
      3rd      C J Smith                   82- 11c=  71   10.5 cb       
    Div2 1st R Greatwood                 91- 17c=  74   16.8  cb      
      2nd      J Hearsey                   94- 20c=  74   19.7  cb      
      3rd      R Blow                      93- 17c=  76   17.2      
    Div3 1st K Hill                      92- 22c=  70*  20.8         
      2nd      J Revill                    94- 24c=  70*  23.0  After cb      
      3rd      W Jackson                  101- 27c=  74   27.2 cb      
               
07-Jun June Medal Saturday div1 1st Robert Garner               75-  8c=  67*   7.1      
    2nd      Danny Loach                 72-  3c=  69*   2.4  Lowest Gross       
    3rd      G Tipler                    72- -1c=  73   -0.7  Lowest Gross       
  Div2 1st Liam Escott                 82- 13c=  69   12.6  Lowest Gross       
    2nd      Geoffrey Rushton            87- 15c=  72 @ 14.7      
    3rd      Kiaran Wills                84- 11c=  73 @ 11.4      
  Div3 1st  Peter Leslie               105- 28c=  77   28.0  Lowest Gross       
    2nd      Colin Clarke               113- 28c=  85   28.0      
             
  Junior 1st  Jack Nicholls               85- 17c=  68*@ 16.6  Lowest Gross       
    2nd      Joe Hodson                  92- 22c=  70   22.0      
             
               
08-Jun June Medal Sunday div1 1st George Raitt                72-  6c=  66    5.1      
    2nd      S Corby                     71-  0c=  71   -0.1  Lowest Gross       
    3rd      Harry Raitt                 78-  5c=  73 @  5.4      
  Div2 1st D Martin                    76- 11c=  65*  10.2  Lowest Gross       
    2nd      C Yates                     82- 16c=  66*  14.9      
    3rd      Bradley Moore               76- 10c=  66   9.1  Lowest Gross       
  Div3 1st  L Henderson                 90- 19c=  71   18.8  Lowest Gross       
    2nd      C Mc Connachie             105- 26c=  79   25.6      
    3rd      Julian Chartres            103- 22c=  81   22.3      
               
14-Jun Captains' Day   1st Liam Escott                44    13c*  10.9 pts    
      2nd        S Dann                     43    13c*  11.1      
      3rd        K Pyatt                    41    14c*  12.2      
      4th        Russel Taylerson           40    17c*  16.0      
      5th        D Mercer                   39    11c*  10.4      
      6th        Bradley Moore              39     9c    7.7      
    Best Gross   G Tipler                   37    -1c   -0.7      
    Junior  1st  Jack Nicholls              36    17c   15.6      
      2nd        Joe Hodson                 35    22c   22.2      
      3rd        Ross Merry                 27    23c   23.3      
    Rabbits 1st A Wilks 34 pts  
      2nd S Crowe 33 cb  
      3rd A Moreton 33 cb  
               
21-Jun Dewis Cup div1 1st S Corby                          69   Lowest Gross  WINNER Dewis Cup  
      2nd           J Pearce                         70      
      3rd           D Eden                           76      
    div2 1st K Parker                         76        
      2nd           Daniel Rodgers                   81      
    div3 1st R J Spence                       87        
      2nd           M Pickering                      90      
    Junior 1st William Watkins                  79   Lowest Gross       
      2nd           Jack Nicholls                    88      
               
27-Jun Jun MWM   1st Jack Nicholls               81- 16c=  65  13.9  Lowest Gross       
  5 entrants   2nd      William Watkins             85- 11c=  74   AWAY      
      3rd      Joe Hodson                 N/R- 21c= N/R   21.5      
               
30-Jun Senior Club Championship gross 1st P Seddon                         79   Lowest Gross       
      2nd           J Rae                            81      
      3rd           R Andrews                        82      
      4th           M L Wileman                      83      
      5th           Alan Kemp                        84      
      6th           A R Butler                       85      
    Nett 1st R Andrews                   82- 14c=  68*  12.9  After cb      
      2nd      J Wolmarans                 89- 21c=  68*  20.3  After cb      
      3rd      R J Spence                  89- 21c=  68*  19.8  After cb      
               
             
07-Jul July Medal Sat Div1 1st  S Corby                     66-  0c=  66*  -0.7  Lowest Gross  cb    
      2nd      G Burton                    72-  6c=  66*   5.0  After cb    
      3rd      J Pearce                    71-  4c=  67    3.6      
    Div2 1st  J Currie                    78- 18c=  60*  15.1  Lowest Gross       
      2nd      R Toone                     78- 10c=  68*   9.3  Lowest Gross       
      3rd      Liam Escott                 81- 11c=  70   11.0      
    Div3 1st S J Jordan                  89- 19c=  70   18.6  Lowest Gross       
      2nd      A Dales                     98- 27c=  71   26.5      
      3rd      M Pickering                 91- 19c=  72   18.6      
  junior     Joe Hodson                  92- 22c=  70*@ 21.1  Lowest Gross       
             
08-Jul July Medal Sun Div1 1st A Chamberlain               74-  9c=  65*   8.1      
      2nd      Harry Raitt                 72-  5c=  67*   5.0  Lowest Gross       
      3rd      J Pearce                    73-  4c=  69    3.5      
    Div2 1st N Henson                    81- 12c=  69   12.0  Lowest Gross       
      2nd      Colin Orr                   86- 16c=  70   16.0      
      3rd      K Ball                      83- 12c=  71   12.0      
    Div3 1st  T Wholton                   86- 19c=  67*  18.1  Lowest Gross       
      2nd      L Henderson                 92- 19c=  73   18.8      
      3rd      B Lovell                   102- 28c=  74   28.0      
               
09-Jul July Medal Senior Div1 1st M L Wileman                 82- 12c=  70   12.0  Lowest Gross       
      2nd      T Hodges                    85- 13c=  72   12.9      
      3rd      D A Burbage                 89- 16c=  73   16.0      
    Div2 1st      J L MacDonald               89- 18c=  71   18.1  Lowest Gross       
      2nd      R Greatwood                 92- 17c=  75   17.0      
      3rd      I McGovern                  92- 17c=  75   16.9      
    Div3 1st G N Hall                    95- 22c=  73   21.9  Lowest Gross       
    2nd      D Louch                    101- 28c=  73   28.0  After      
      3rd      G Bingham                   98- 25c=  73   24.7  After      
               
12-Jul Presidents Day nett 1st Russel Taylerson 65    
      2nd G Tipler 66    
      3rd Bradley Moore 66    
      4th A Lee 67    
      5th A Wilkins 67    
      6th M Robinson 67    
    gross 1st G Tipler                         65   Lowest Gross       
      2nd           S Corby                          66      
      3rd           Harry Raitt                      73      
    Junior 1st Ross Merry                  96- 23c=  73 @ 22.9      
      2nd      William Watkins             85- 10c=  75   AWAY  Lowest Gross       
    Rabbits 1st Julian Chartres             91- 23c=  68*  22.1      
      2nd      S J Jordan                  90- 19c=  71   18.6  Lowest Gross       
      3rd      A Wilks                     92- 19c=  73 @ 18.7      
               
               
26-Jul Antliff Trophy   1st K Deegan 62    
    2nd C Scott 64    
    3rd Daniel Rodgers 67    
    4th K Parker 67    
    5th D Currie 67    
    6th Stuart Goddard 68    
  Junior 1st William Watkins             85- 10c=  75   AWAY  Lowest Gross       
  Rabbits 2nd  Peter Leslie                95- 28c=  67*  27.2      
               
               
19th-20th Jul