bullet home  
bullet Conditions/Privacy
bullet Winter League
bullet Info for New Members             
bullet Handicaps
bullet Golf Calendar
bullet Scratch league
bullet Results  
bullet Starting Times and Draw Sheets
bullet OPEN EVENTS
bullet Course Card 
bullet Contacts
bullet Location
bullet Notices

 

 

 

  Whetstone  Results 2016      
             
             
             
             
January Medals     Cancelled      
             
  February Medals     Cancelled      
             
06-Mar Mar Medal Saturday     Cancelled      
             
07-Mar March Medal Sunday Div1 1st Kiaran Wills                 71 -  7c =  64   Lowest Gross       
    2nd         P Williamson                 77 -  9c =  68      
    3rd         William Watkins              79 -  7c =  72      
  Div2 1st  D Wells                      85 - 17c =  68      
    2nd         K Ball                       81 - 12c =  69   Lowest Gross       
    3rd         G Brennan                    86 - 14c =  72      
  Div3 1st  A Asghar                     88 - 19c =  69 @ Lowest Gross       
    2nd         G Hughes                     98 - 20c =  78      
             
2015/6 Winter League   Winners K Wills & J Nicholls      
    Runners Up L Escott & J Pearce      
    Losing S-Finalists K Garner & P Williamson      
      J Austin & L Bogic      
    Losing Qu-finialists G Tipler & J Steadman      
      D Vesty & R Brook      
      T Brach & Sam Buckley      
      D Dalby & N Henson      
             
02-Apr Captains' Drive In Scramble    1st  Karl Garner, Dave Oliver, Dave Shaw, Abdul Asghar          54.7      
    2nd Lee Davis, Danny Vesty, Simon Auckland, Dean Pywell   56.7      
    3rd George Raitt, Joe Ferrara, Paul Marris, Val Howard           57.5cb      
             
04-Apr April Medal Senior Div1 1st M L Wileman                 75- 11c=  64*   9.2  Lowest Gross       
    2nd     C J Smith                   81- 10c=  71    9.6      
    3rd     P J Orton                   87- 16c=  71*@ 14.8      
  Div2 1st B Norman                    94- 20c=  74   20.0      
    2nd    A Wilks                     93- 18c=  75   17.8  Lowest Gross       
    3rd    Geoff Crofts                95- 19c=  76   19.1      
  Div3 1st  Dave Gaten                 100- 28c=  72   27.6      
    2nd    D J Berridge                95- 22c=  73   22.0  Lowest Gross       
    3rd   John Baron                 106- 28c=  78   28.0      
             
05-Apr EWGA Medal   1st Mrs JULIA KIRK              98- 20c=  78   19.8      
    2nd      Mrs JAN HIBBERD             93- 14c=  79   14.0  Lowest Gross       
    3rd      Mrs DIANE JEFFREY          116- 33c=  83   33.3      
             
09-Apr Rosebowl   1st Mrs JENNIE MARRIS       96  4c =   72     23.9      
    2nd         Mrs JULIA KIRK          98  0c =   78     19.8      
    3rd         Miss SUE BARKER         91  3c =   78     13.0      
             
09-Apr Rosebowl Qualifier   1st Joe Corby                   82- 17c=  65*  15.2      
    2nd William Watkins             75-  7c=  68   AWAY      
    3rd Tom Brach                   87- 18c=  69*  17.0        
    4th Russell Brook               76-  7c=  69    6.9        
    5th Danny Loach                 72-  3c=  69*   2.4        
    6th Danny Vesty                 79- 10c=  69*   9.4        
    Junior no entries      
             
16-Apr EWGA Medal     Mrs JENNIE MARRIS          103- 24c=  79 @ 23.9  Lowest Gross       
      Mrs BEV GOGGINS            110- 27c=  83   26.5      
             
16-Apr April Medal Saturday div1 1st John Peacock                72-  3c=  69    3.2      
    2nd G Tipler                    70- -1c=  71   -0.9  Lowest Gross       
    3rd Kiaran Wills                79-  7c=  72    6.6      
  Div2 1st Liam Escott                 79- 10c=  69*   9.4  Lowest Gross       
    2nd  J Hedderwick                94- 17c=  77   17.0      
    3rd Dean Deacon                 93- 15c=  78   15.5      
  Div3 1st Julian Chartres            104- 21c=  83   21.2  Lowest Gross       
  Junior 1st No Returns      
             
             
17-Apr April Medal Sunday div1 1st Ian McGahan                 77-  8c=  69    7.8  Lowest Gross       
    2nd Liam Escott                 79-  9c=  70    9.0      
    3rd Danny Vesty                 79-  9c=  70    9.0      
  Div2 1st C Scott                     88- 12c=  76   11.9  Lowest Gross       
    2nd D Mercer                    88- 11c=  77   11.0  Lowest Gross       
    3rd Tim Braidley                93- 16c=  77   15.8      
  Div3 1st  G Hughes                    97- 20c=  77   20.0  Lowest Gross       
             
18-Apr EWGA Medal     No Entries      
             
19-Apr Ladies Stableford   1st  Mrs DIANE JEFFREY          27    33c   33.3      
    2nd Mrs SHELAGH BUTLER         26    30c   29.8      
    3rd Val HOWARD                 24    25c   24.9      
             
24-Apr Scratch Qualifier   1st John Peacock                     73   Lowest Gross       
    2nd G Tipler                         75   After Count-Back      
    3rd J Pearce                         75   After Count-Back      
    4th  K Garner                         77   After Count-Back      
    5th William Watkins                  77   After Count-Back      
    6th  Danny Loach                      78      
Scratch trophy junior 1st no entries      
             
Scratch trophy Ladies 1st  Ms PAULA SHAW                    96   Lowest Gross  cb    
    2nd Miss SUE BARKER                  96   Lowest Gross  cb    
    3rd  Ms ESTELLE PERRY                102      
             
29-Apr April MWM   1st Paul Hillsdon               83- 10c=  73    9.7  After      
    2nd R Greatwood                 91- 18c=  73   17.8  After      
    3rd P Williamson                82-  9c=  73    8.8  After      
             
                                                            Count-Back      
30-Apr Spring Trophy/EWGA Medal   1st Ms PAULA SHAW               88- 12c=  76   12.1  Lowest Gross       
    2nd  Mrs BEV GOGGINS            109- 27c=  82   26.6      
    3rd Mrs DONNA PYWELL           128- 36c=  92   36.0      
             
30-Apr Spring Trophy   1st Danny Loach                 71-  3c=  68*@  2.2  Lowest Gross       
    2nd Danny Vesty                 78-  9c=  69*   8.4      
    3rd Jack Nicholls               77-  8c=  69    7.6      
    4th John Peacock                73-  3c=  70    2.9      
    5th  J Pearce                    73-  3c=  70    3.3      
    6th N Beeby                     84- 14c=  70   14.1      
             
01-May EWGA Medal   1st Mrs DONNA PYWELL           131- 36c=  95   36.0  Lowest Gross       
             
03-May EWGA Medal   1st  Val HOWARD                 109- 25c=  84   24.9  Lowest Gross       
    2nd MRS MARGARET CHAMBERS      118- 23c=  95   23.2      
             
09-May May Medal Senior DIv1 1st S Cave                      81- 10c=  71    9.6  Lowest Gross       
    2nd J Teeling                   88- 16c=  72   15.8      
    3rd C J Smith                   84- 10c=  74    9.6      
  DIv2 1st B Norman                    90- 20c=  70*  19.4  Lowest Gross       
    2nd Geoff Crofts                91- 19c=  72   19.1      
    3rd C H Lissaman                95- 20c=  75   19.8      
  DIv3 1st J Whitehall                 92- 22c=  70*  21.2  Lowest Gross       
    2nd G N Hall                    94- 23c=  71*  22.2      
    3rd P G Halford                 98- 25c=  73   24.6      
             
07-May Salver Foursomes Result   1st  J Birkenhead & K Ball 69    
    2nd  D Piper & J Peacock 69.5 cb  
    3rd  A Chamberlain & P Williamson 69.5 cb  
    4th  K Wills & J Nicholls 70.5    
    5th  L Escott & J Pearce 71 cb  
    6th  L Davis & D Loach 71 cb  
    7th  S Lynch & G Burton 72 cb  
             
    Ladies        
    1st S Barker & D Pywell 83    
    2nd D Johnstone & D O'Toole 86.5    
             
14-May Founders Day   1st John Peacock 4    
    2nd Danny Vesty 3    
    3rd K M Wood 2    
    4th W Duke 1    
    5th Steve Corby 0    
    6th Colin Orr 0    
    7th A Merry -1    
    8th G Tailby -1    
    9th K Parker -1    
    10th M Robinson -1    
             
  Rabbits 1st A Asghar                    -2   19c   19.4 After Count-Back      
    2nd Julian Chartres             -2   21c   21.3 After Count-Back      
    3rd  G Hughes                    -3   20c   20.3      
             
  Ladies 1st Ms PAULA SHAW 0    
    2nd Ms ESTELLE PERRY -5    
    3rd Mrs JULIA KIRK -5    
             
  Junior 1st Joseph Clayton              -4   20c   AWAY      
    2nd Joe Corby                   -6   15c   15.4      
    3rd Charlie Jones               -7   16c   16.5      
             
21-May Woodlands Trophy   1st George Steadman & Ian Nicholls 75    
    2nd N Beeby & M Robinson 72    
    3rd Danny Loach & Lee Davis 69    
    4th Terry Wholton & Len Cosnett 67 cb  
    5th Paul Skinner & Dean Deacon 67 cb  
    6th Tim Bingham & K Wood 67 cb  
             
             
15-May May Medal Senior DIv1 1st George Raitt                65-  3c=  62*   1.7  Lowest Gross       
    2nd Danny Vesty                 79-  8c=  71    7.8      
    3rd Russell Brook               80-  7c=  73    7.0      
  DIv2 1st T Hodges                    80- 13c=  67*  12.2  Lowest Gross       
    2nd Charlie Jones               85- 17c=  68*  15.6      
    3rd  K Ball                      85- 12c=  73   12.2      
  DIv3 1st C Mc Connachie              93- 20c=  73   20.0  Lowest Gross       
    2nd G Hughes                   101- 20c=  81   20.4      
    3rd  Mike Darlison             100- 19c=  81   18.9      
             
16-May Memorial Trophy -senior   1st Peter Seddon & Stuart Goddard 44pts.      
    2nd Alan Watson & Terry Moore 43pts.      
    3rd Arthur Greasley & John Revill 41pts c/b      
             
27-May May Mid week Medal   1st George Raitt                67-  2c=  65*   1.2  Lowest Gross       
    2nd    2 Duncan Fox                  80- 12c=  68   12.0      
    3rd    3 Paul Hillsdon               80-  9c=  71    9.0      
             
28-May Everards Trophy   1st G Steadman  J Pearce  Liam Escott  Jamie Steadman  92 pts  
    2nd G Ferrara  L Davis Danny Loach G Tipler  84 pts  
    3rd D Eden A Merry P Hilsdon D Martin 82 pts  
    4th M Coleman  Dean Pywell S Lane P Skinner  79 pts cb  
    5th K M Wood  G Mackenzie T Bingham R P Bonser  79 pts cb  
             
04-Jun EWGA Medal    1st  Miss SUE BARKER             87- 13c=  74   13.3  Lowest Gross       
    2nd      Ms PAULA SHAW               91- 12c=  79   12.3      
    3rd      Ms ESTELLE PERRY           105- 22c=  83   22.4      
             
04-Jun Jun Medal Saturday DIv1 1st Danny Vesty                 72-  8c=  64*   6.4      
    2nd William Watkins             70-  6c=  64   AWAY      
    3rd Joe Hodson                  73-  8c=  65*   6.4      
  DIv2 1st Joe Corby                   80- 16c=  64  13.4  Lowest Gross       
    2nd Alan Minihane               81- 12c=  69   11.8      
    3rd D Mercer                    81- 11c=  70   11.0      
  DIv3 1st M Coleman                   91- 19c=  72   18.6  Lowest Gross       
    2nd Mike Darlison               95- 19c=  76   19.0      
    3rd  L K Cosnett                100- 24c=  76   24.      
  Junior   no entries      
             
05-Jun Jun Medal Sunday Div1 1st Ian McGahan                 74-  8c=  66*   7.3  Lowest Gross       
    2nd William Watkins             74-  5c=  69   AWAY  Lowest Gross       
    3rd Kiaran Wills                77-  7c=  70    6.8      
  Div2 1st A Oulds                     78- 12c=  66*  10.8  Lowest Gross       
    2nd D Oliver                    80- 11c=  69   11.1      
    3rd  K Ball                      81- 12c=  69   12.1      
  Div3 1st L K Cosnett                 93- 24c=  69   23.7  Lowest Gross       
    2nd G Hughes                    94- 20c=  74   20.5      
    3rd B Lovell                   103- 28c=  75   28.0      
             
06-Jun Jun Medal Senior Div1 1st B Arkle                     86- 14c=  72   13.6  Lowest Gross       
    2nd  P Danvers                   90- 17c=  73   17.4      
    3rd R Andrews                   88- 14c=  74   14.0      
  Div2 1st J D Prentice                89- 20c=  69*  19.1  Lowest Gross       
    2nd A Brinkley                  91- 19c=  72   19.0      
    3rd J Hearsey                   93- 19c=  74   19.4      
  Div3 1st T G Stocker                 99- 27c=  72*@ 26.1  After      
    2nd Terry Moore                 94- 22c=  72 @ 21.6  Lowest Gross       
    3rd D Louch                    100- 27c=  73   26.5      
             
11-Jun Captains Day Nett 1st R P Bonser 66 After Count-Back
    2nd Owen Griffiths 66 After Count-Back
    3rd Ian Nicholls 66 After Count-Back
    4th W Duke 66 After Count-Back
    5th Tom Brach 67 After Count-Back
    6th Jack Nicholls 67 After Count-Back
  Gross 1st John Peacock 70    
  Rabbitts 1st Paul Cave                   89- 22c=  67*  20.8      
    2nd Paul Vose                   88- 19c=  69   18.9  Lowest Gross       
    3rd  R Burton                    93- 22c=  71   22.4      
  Ladies 1st Miss SUE BARKER             82- 13c=  69*  12.4  Lowest Gross       
    2nd  Ms ESTELLE PERRY           102- 22c=  80 @ 22.4      
    3rd Val HOWARD                 107- 25c=  82   25.1      
  Junior   No entries      
Longest Drive (Men)     George Raitt      
Longest Drive( Ladies)     Sue Barker      
Nearest Pin (Men)     Glen MacKenzie      
Nearest Pin (Ladies)     (No winner)      
             
17-Jun Dewis Cup Div 1 1st George Raitt                     71   Lowest Gross  Winner Dewis Cup  
    2nd D Eden                           71   Lowest Gross       
    3rd Danny Loach                      73      
  Div2 1st Duncan Fox                       82   Lowest Gross       
    2nd  M Robinson                       84      
    3rd  J Currie                         85      
  DIv2 1st Brett O'Connor                   89   Lowest Gross       
    2nd Julian Chartres                  92      
    3rd Samuel Buckley                   93      
  Ladies 1st  Ms PAULA SHAW                    86   Lowest Gross       
      2nd  Mrs JENNIE MARRIS               109      
    3rd Mrs DOREEN JOHNSTONE            114      
  Juniors   no entries      
             
21-Jun Ladies Stableford    1st MRS MARGARET CHAMBERS      28    23c   23.2      
    2nd        Mrs DIANE JEFFREY          26    33c   33.3      
    3rd        Mrs SANDRA KING            23    22c   21.8      
             
24-Jun June Mid Week Medal   1st Charlie Jones               82- 16c=  66*  14.8      
    2nd  Joe Corby                   82- 13c=  69*@ 12.1      
    3rd K Garner                    78-  7c=  71    7.2  Lowest Gross       
             
25-Jun Annual Cross Country   1st R Burton, I Emerton, Tony Wilks, Troy Muddimer 26.2 cb  
             
18-Jun Valtone Trophy Sat 1st Mrs DONNA PYWELL 88 cb  
  Tues 2nd Mrs SHELAGH BUTLER 88 cb  
  Tues 3rd Ms HELEN COLLINGTON 89    
  Sat 4th JULIE WRIGHT 99    
  Tues 5th Mrs JEAN ALLESTON 129    
             
27-Jun Club Championship Senior Gross 1st P Seddon                         85   Lowest Gross  cb    
      2nd  M L Wileman                      85   Lowest Gross  cb    
      3rd C J Smith                        86      
      4th A Poultney                       87      
      5th Robert Martin                    88      
      6th Trevor Moore                     90      
    Nett 1st Robert Martin               88- 16c=  72   16.1        
      2nd A Poultney                  87- 15c=  72   15.0       
      3rd Geoff Crofts                92- 19c=  73   19.2       
      4th J P Blockley                94- 21c=  73   20.9       
    5th R H Chick                   94- 19c=  75   18.8        
    6th Trevor Moore                90- 15c=  75   15.3       
             
             
02-Jul EWGA Medal   1st      Ms PAULA SHAW               95- 13c=  82   12.5  Lowest Gross       
    2nd      Miss SUE BARKER            100- 13c=  87   12.5      
             
28th Jun / 2nd Jul Valtone Trophy   1st Mrs DONNA PYWELL 88    
      2nd Mrs SHELAGH BUTLER 88    
      3rd Ms HELEN COLLINGTON 89    
      4th JULIE WRIGHT 99    
      5th Mrs JEAN ALLESTON 129    
               
             
04-Jul July Medal Sat Div1 1st A Chamberlain               72-  7c=  65*   5.5      
    2nd Ian McGahan                 75-  7c=  68    6.9      
    3rd P Seddon                    79-  9c=  70    8.6      
  Div2 1st J Birkenhead                89- 16c=  73   16.2      
    2nd D Griffiths                 90- 16c=  74   16.5      
    3rd  N Beeby                     88- 14c=  74 @ 14.2  Lowest Gross       
  Div3 1st Mike Darlison               87- 19c=  68   18.5  Lowest Gross       
    2nd Paul Vose                   93- 19c=  74 @ 19.0      
      3rd Julian Chartres             98- 22c=  76   21.6      
             
05-Jul July Medal Sun Div1 1st P Williamson                80-  9c=  71    9.0      
    2nd A Chamberlain               78-  6c=  72 @  5.5  Lowest Gross       
    3rd Joe Hodson                  83-  7c=  76    6.8      
  Div2 1st  D Wells                     86- 17c=  69 @ 16.5  After      
    2nd D Martin                    80- 11c=  69   10.6  Lowest Gross       
    3rd Joe Corby                   81- 12c=  69   12.2  After      
  Div3 1st G Hughes                    89- 21c=  68*  20.3      
    2nd Mike Darlison               88- 19c=  69   18.5  Lowest Gross