bullet home  
bullet WINTER LEAGUE 
bullet Info for New Members  
bullet Info for Senior Members        
bullet Handicaps
bullet Golf Calendar
bullet Scratch league
bullet Results  
bullet Competition Rules
bullet Starting Times and Draw Sheets
bullet OPEN EVENTS
bullet Course Card 
bullet Contacts
bullet Location
bullet Notices
bullet On Line Competition Entry
bullet Away Score Reporting

 

 

 

 

               
Whetstone  Results 2017      
             
07-Jan January Medal Sat Div1 1st         A Lee                        76 -  7c =  69   Lowest Gross       
    2nd         K Garner                     81 -  6c =  75      
    3rd         N Henson                     86 -  9c =  77      
  Div2 1st         Peter Hardy                  80 - 17c =  63   Lowest Gross       
    2nd         A Asghar                     89 - 17c =  72      
    3rd         R Kearney                    84 - 12c =  72      
  Div3 1st         P Jacobs                     87 - 20c =  67   Lowest Gross       
             
08-Jan January Medal Sun Div1 1st         Ian McGahan                  78 -  8c =  70 @      
    2nd         P Williamson                 79 -  8c =  71      
    3rd         A Chamberlain                77 -  5c =  72   Lowest Gross       
  Div2 1st         K Ball                       71 - 12c =  59   Lowest Gross       
    2nd         L Henderson                  81 - 15c =  66      
    3rd         Walter Edge                  84 - 17c =  67 @      
  Div3 1st         G Hughes                     97 - 21c =  76   Lowest Gross       
             
04-Feb February Medal Sat Div1 1st         K Garner                     75 -  6c =  69   Lowest Gross       
    2nd         B Turrel                     79 -  8c =  71      
    3rd         P Williamson                 83 -  8c =  75      
  Div2 1st         Peter Hardy                  79 - 17c =  62   Lowest Gross       
    2nd         Dave Shaw                    91 - 16c =  75      
    3rd         D Mercer                     87 - 11c =  76      
  Div3 1st         P Jacobs                     86 - 20c =  66   Lowest Gross       
             
05-Feb February Medal Sun Div1 1st         Ian McGahan                  73 -  8c =  65      
    2nd         A Chamberlain                72 -  5c =  67   Lowest Gross       
    3rd         P Williamson                 79 -  8c =  71      
  Div2 1st         D Mercer                     76 - 11c =  65   Lowest Gross       
    2nd         J Birkenhead                 81 - 16c =  65   After Count-Back      
    3rd         G Brennan                    82 - 15c =  67      
  Div3 1st         G Hughes                     97 - 21c =  76   Lowest Gross       
             
March Medals     Cancelled      
             
2015/6 Winter League   Winners Pete Hardy & Abdul Asghar      
    RU P Seddon & D Shaw      
    SF J Chartres & D Griffiths      
    SF T Muddimer & P Clark       
    QF I Nicholls & G Burton      
    QF J Pearce & G Steadman      
    QF S Best & J Hedderwick      
    QF I Emerton & A Wilkes      
             
02-Apr Captains' Drive In Scramble    1st        
    2nd        
    3rd        
             
03-Apr April Medal Senior Div1 1st         C J Smith                    79 - 10c =  69 @ Lowest Gross       
    2nd         R Andrews                    85 - 14c =  71 @      
    3rd         B J Haines                   83 - 12c =  71      
  Div2 1st         J Bostock                    93 - 20c =  73   Lowest Gross       
    2nd         R W James                    94 - 21c =  73   After Count-Back      
    3rd         K Deegan                     94 - 19c =  75      
  Div3 1st         Dave Fenton                  92 - 23c =  69   Lowest Gross       
    2nd         Stephen Jacques              96 - 25c =  71      
    3rd         Dave Gaten                   98 - 26c =  72      
             
4th & 8th Apr Rosebowl Ladies 1st         Ms PAULA SHAW           89  3c =   76     12.7      
    2nd         Mrs JULIA KIRK          98  0c =   78     20.0      
    3rd         Mrs BEV GOGGINS        105  6c =   79     26.0  @      
             
08-Apr Rosebowl Qualifier   1st      D Mercer                    77- 11c=  66*@ 10.4      
    2nd      I Emerton                   86- 19c=  67*  17.7      
    3rd      M Robinson                  78-  9c=  69    8.8      
    4th      R P Bonser                  84- 14c=  70 @ 13.7  Cb       
    5th      George Steadman             87- 17c=  70   17.3  Cb       
    6th      P Hinson                    82- 12c=  70   12.0  Cb       
    Junior no entries      
             
             
             
15th /16th Apr EWGA Medals     no entries      
             
             
15-Apr April Medal Saturday div1 1st      K Garner                    71-  6c=  65*   5.1      
    2nd      D Eden                      72-  4c=  68    3.5      
    3rd      K Parker                    78-  9c=  69*   8.4      
  Div2 1st      Peter Hardy                 80- 13c=  67*  11.9  Lowest Gross       
    2nd      Paul Vose                   87- 18c=  69   17.8      
    3rd      Jason Monk                  87- 14c=  73   13.5      
  Div3 1st      Dean Pywell                 89- 20c=  69*  19.2  Lowest Gross       
    2nd      Nigel Hill                  93- 20c=  73   20.0      
    3rd      Danny Bird                  94- 20c=  74 @ 20.2      
             
16-Apr April Medal Sunday div1 1st      A Chamberlain               76-  5c=  71    5.3      
    2nd      George Raitt                74-  0c=  74   -0.2  Lowest Gross       
    3rd        
  Div2 1st      T Wholton                   86- 18c=  68*  16.4      
    2nd      Joe Corby                   83- 12c=  71   11.8  Lowest Gross       
    3rd      Mike Darlison               89- 15c=  74   15.3      
  Div3 1st      L K Cosnett                 99- 24c=  75   24.0      
    2nd      Nigel Hill                  97- 20c=  77   20.1  Lowest Gross       
    3rd      Andrew Cairns              102- 24c=  78   24.2      
             
18-Apr Ladies Stableford   1st        MRS MARGARET CHAMBERS      31    23c   23.3      
    2nd        Mrs SANDRA KING            29    23c   22.9      
    3rd        EITHNE MARTIN              26    36c   36.0      
             
30-Apr EWGA Medal     no entries      
             
             
             
22-Apr Scratch Qualifier   1st           Danny Loach                      75   Lowest Gross       
    2nd           J Pearce                         76      
    3rd           S Lynch                          79   After Count-Back      
    4th           Joe Hodson                       79   After Count-Back      
    5th           G Burton                         81   After Count-Back      
    6th           Jamie Steadman                   81   After Count-Back      
Scratch trophy junior 1st no entries      
             
Scratch trophy Ladies 1st           Ms PAULA SHAW                    82   Lowest Gross       
    2nd           Miss SUE BARKER                  87      
    3rd           Mrs BEV GOGGINS                 103      
             
23-Apr Carrid Trophy   1st          Val Howard & Dave Shaw      
             
             
28-Apr April MWM   1st      Joe Corby                   79- 12c=  67*  11.0      
    2nd      A Asghar                    86- 15c=  71   15.4      
    3rd      George Raitt                71- -1c=  72   -0.6  Lowest Gross       
             
             
29-Apr Spring Trophy Ladies   1st      Ms PAULA SHAW               86- 12c=  74   12.2  Lowest Gross       
    2nd      Mrs DONNA PYWELL           111- 36c=  75   36.0      
    3rd      Miss SUE BARKER             91- 13c=  78   13.2      
             
29-Apr Spring Trophy   1st      S Lynch                     74-  7c=  67*   5.9      
    2nd      W Duke                      74-  6c=  68*   5.3      
    3rd      George Raitt                68- -1c=  69   -0.7  Lowest Gross       
    4th      Danny Loach                 71-  2c=  69    2.1      
    5th      A Lee                       76-  7c=  69    6.5      
    6th      J Pearce                    74-  4c=  70    3.5      
             
30-Apr May Medal Sunday div1 1st      P Williamson                80-  8c=  72    8.0  Lowest Gross       
    2nd      N Tredell                   83-  8c=  75    7.7      
    3rd      N Henson                    85-  9c=  76    9.5      
  Div2 1st      Ian Anderson                84- 12c=  72*@ 11.4      
    2nd      R Kearney                   85- 12c=  73   12.2      
    3rd      D Martin                    83- 10c=  73    9.7  Lowest Gross       
  Div3 1st      Nigel Hill                  97- 20c=  77   20.2  Lowest Gross       
    2nd      Andrew Cairns              105- 24c=  81   24.3      
    3rd      Ross Mansfield             108- 21c=  87   21.5      
             
             
30-Apr EWGA Medal     no entries      
             
02-May EWGA Medal   1st  Val HOWARD                 108- 25c=  83   25.1  Lowest Gross       
    2nd      Mrs BERYL BEDDER           111- 26c=  85   26.1      
             
06-Jul Salver Foursomes Result   1st  Darren Currie & James Currie 65    
    2nd  Joe Corby & Steve Corby 67 cb  
    3rd  Liam Escott & Geoff Burton 68.5 cb  
    4th  Garry Hughes & Simon Auckland 69.5    
    5th  Russel Brook & Ian Nicholls 70 cb  
             
    Ladies        
    1st Sue Barker & Paula Shaw 81    
    2nd Doreen Johnstone & Val Howard 91.5    
             
07-May May Sunday Stableford   1st      J Birkenhead                86- 17c=  69*  15.8      
    2nd      A Chamberlain               77-  6c=  71*   5.3  Lowest Gross       
    3rd      L Henderson                 89- 16c=  73   15.5      
             
08-May May Medal Senior DIv1 1st      A Green                     82- 13c=  69*  11.6      
    2nd      C J Smith                   81- 10c=  71    9.6  Lowest Gross       
    3rd      P J Orton                   89- 15c=  74   15.1      
  DIv2 1st      Geoff Crofts                88- 20c=  68*  18.2  Lowest Gross       
    2nd      J P Blockley                94- 21c=  73   21.1      
    3rd      D Stevens                   93- 19c=  74   19.2      
  DIv3 1st      Phil Clarke                 95- 28c=  67*  25.6      
    2nd      A D Butler                  92- 22c=  70*  21.0  Lowest Gross       
    3rd      D Louch                     96- 24c=  72*@ 23.4      
             
14-May Founders Day   1st         Charlie Jones                5   13c*  11.6 4    
    2nd         J Pearce                     4    4c*   3.1 3    
    3rd         George Raitt                 3   -1c   -1.5 2    
    4th         Bradley Moore                3    6c*   5.2 1    
    5th         A Oulds                      2   11c   10.8 0    
    6th         Samuel Buckley               1   18c   18.0 0    
    7th         A Asghar                     1   15c   15.1 -1    
    8th         Colin Orr                    1    7c    7.2 -1    
    9th         Peter Hardy                  1   12c   11.9 -1    
    10th         Tom Brach                    1   17c*  16.2 -1    
             
  Rabbits 1st         Julian Chartres              0   20c   19.8      
    2nd         G Hughes                    -3   21c   21.1      
    3rd         Danny Bird                  -3   20c   20.2      
             
  Ladies 1st        Mrs DONNA PYWELL                      0    36.0 0    
    2nd        Mrs VAL GOWER                        -2    26.6 -5    
    3rd        Val HOWARD                           -2    25.1 -5    
             
15-May Memorial Trophy -senior   1st        
    2nd        
    3rd        
             
20-May Woodlands Trophy   1st R Brook & T Henfrey 84    
    2nd Liam Escott & Bradley Moore 75    
    3rd Jack Nichols & K Wills 71 cb  
    4th K Parker & C Orr 71 cb  
    5th D Loach &  L Davis 71 cb  
             
26-May May Mid week Medal   1st      G Woodham                   92- 22c=  70*  21.4  After      
    2nd      George Raitt                69- -1c=  70*  -1.7  Lowest Gross       
    3rd      M J Jarram                  92- 20c=  72   19.5      
                                                            After      
27-May Everards Trophy   1st Paula Shaw D Shaw Sue Barker P Seddon 82    
    2nd K Wood R Bonser  T Brach A Vale 80    
    3rd G Raitt J Corby Shaun Corby D Lynch 79    
             
03-Jun EWGA Medal    1st Miss SUE BARKER             93- 13c=  80   13.3  Lowest Gross       
    2nd      Ms ESTELLE PERRY           103- 21c=  82   21.3      
    3rd      Mrs JENNIE MARRIS          112- 23c=  89   22.5      
             
04-Jun EWGA Medal    1st  Miss SUE BARKER             87- 13c=  74   13.3  Lowest Gross       
    2nd      Ms PAULA SHAW               91- 12c=  79   12.3      
    3rd      Ms ESTELLE PERRY           105- 22c=  83   22.4      
             
03-Jun Jun Medal Saturday DIv1 1st      Bradley Moore               77-  5c=  72    5.2  Lowest Gross       
    2nd      Ian Nicholls                81-  8c=  73    8.0      
    3rd      D Eden                      78-  4c=  74    3.7      
  DIv2 1st      Joe Corby                   79- 11c=  68  10.1  Lowest Gross       
    2nd      D Oliver                    85- 11c=  74   11.2      
    3rd      R Kearney                   86- 12c=  74 @ 12.0      
  DIv3 1st      Peter Leslie               107- 27c=  80   26.6      
    2nd      Nigel Hill                 101- 20c=  81   20.3  Lowest Gross       
    3rd      K Deegan                   104- 19c=  85   19.4      
  Junior   no entries      
             
04-Jun Jun Medal Sunday Div1 1st      Jamie Steadman              74-  5c=  69    5.0  Lowest Gross       
    2nd      Joe Corby                   84- 11c=  73 @  9.1      
    3rd      A Chamberlain               81-  5c=  76    5.4      
  Div2 1st      K Ball                      73- 11c=  62*   9.3  Lowest Gross       
    2nd      Scott Barker                84- 17c=  67*  15.3      
    3rd      Ian Anderson                83- 12c=  71   11.8      
  Div3 1st      Andrew Cairns              104- 24c=  80   24.5      
    2nd      G Hughes                   103- 21c=  82   21.2  Lowest Gross       
    3rd      L K Cosnett                N/R- 24c= N/R   24.2      
             
05-Jun Jun Medal Senior Div1 1st      B T Ladkin                  91- 17c=  74   17.3      
    2nd      Alan Kemp                   87- 12c=  75   12.1  Lowest Gross       
    3rd      M L Wileman                 87- 10c=  77    9.8  Lowest Gross       
  Div2 1st      Terry Moore                 88- 18c=  70*  16.9  Lowest Gross       
    2nd      Geoff Crofts                92- 18c=  74   18.2      
    3rd      J Hearsey                   95- 20c=  75   19.6      
  Div3 1st      M J Smith                   97- 27c=  70*  25.5  Lowest Gross       
    2nd      Anthony Holt                99- 24c=  75   24.0      
    3rd      P G Halford                101- 25c=  76   24.9      
             
06-Jun EWGA Medal     no entries      
             
07-Jun Wednesday Weekday Medal     no entries      
             
10-Jun Captains Day Nett 1st      R Toone                     78- 10c=  68*   9.3      
    2nd      T Bingham                   83- 13c=  70*  12.1      
    3rd      D Eden                      74-  4c=  70*@  3.4  Lowest Gross       
    4th      Joe Marvell                 82- 11c=  71   11.2      
    5th      Ian McGahan                 79-  8c=  71*   7.4      
    6th      P Skinner                   86- 15c=  71   14.7      
  Gross 1st      D Eden                      74      
  Rabbitts 1st      F Tidman                    94- 19c=  75   18.5  Lowest Gross       
    2nd      Julian Chartres             96- 20c=  76 @ 19.8      
    3rd      A Dales                    102- 25c=  77 @ 25.4      
  Ladies 1st      Mrs JENNIE MARRIS           99- 23c=  76   22.5      
    2nd      Miss SUE BARKER             94- 13c=  81   13.4  Lowest Gross       
    3rd      Mrs DONNA PYWELL           119- 36c=  83   36.0      
  Junior   NO ENTRIES      
             
17-Jun Dewis Cup Div 1 1st           D Eden                           69   Lowest Gross  Winner Dewis Cup  
    2nd           Jamie Steadman                   73      
    3rd           George Raitt                     74      
                Joe Corby                                    77      
  Div2 1st           Duncan Fox                       81   Lowest Gross       
    2nd           T Muddimer                       82      
    3rd           Charlie Jones                    84      
  Div 3 1st           P Jacobs                         89   Lowest Gross       
    2nd           Roger Wilson                     93      
    3rd           M Coleman                        97      
  Ladies 1st           Ms PAULA SHAW                    94   Lowest Gross       
      2nd           Miss SUE BARKER                  96      
    3rd           Val HOWARD                      109      
  Juniors   NO ENTRIES      
             
18-Jun Sunday Stableford   1st        T Fisher                   37    20c*  18.6      
    2nd        J Birkenhead               33    16c   16.0      
    3rd        G Lucas                    33    13c   12.7      
             
             
20-Jun Ladies Stableford    1st        Mrs SANDRA KING            29    23c   23.0      
    2nd        Mrs JULIA KIRK             28    20c   20.3      
    3rd        MRS MARGARET CHAMBERS      26    23c   23.5      
             
23-Jun June Mid Week Medal   1st      ROGER HOLT                  83- 13c=  70   12.8  After      
    2nd      Joe Corby                   79-  9c=  70    8.9  After      
    3rd      K Garner                    78-  6c=  72    5.5  Lowest Gross       
             
24-Jun Annual Cross Country   1st R Burton, I Emerton, Tony Wilks, Troy Muddimer 26.2 cb  
             
26-Jun Club Championship Senior Gross 1st           B Arkle                          82   Lowest Gross  cb    
      2nd           C J Smith                        85 cb    
      3rd           A R Butler                       87      
      4th           P Seddon                         87      
      5th           B J Haines                       88      
      6th           M Collins                        88      
    Nett 1st      B Arkle                     82- 14c=  68*@ 12.1  Lowest Gross       
      2nd      A R Butler                  87- 16c=  71   15.8      
      3rd      R W James                   94- 22c=  72*  21.1  Best Veteran      
      4th      P Danvers                   92- 18c=  74   17.9      
    5th      Cliff Robinson             102- 28c=  74   27.5      
    6th      J Hearsey                   94- 20c=  74   19.6      
             
27th Jun / 1st Jul Valtone Trophy   1st         Mrs DONNA PYWELL       118  6c =   82     36.0 88    
      2nd         JULIE WRIGHT           122  6c =   86     36.0 88    
      3rd         Ms HELEN COLLINGTON    120  3c =   87     33.2 89    
      4th         Miss ANN RUSHIN        121  2c =   89     31.6 99    
          129